Kdo je zodpovědný za výchovu dítěte?

Rodiče dítěte zodpovídají za výchovu dítěte, jeho vzdělání a zároveň případně ručí za jeho majetek.

Kdo je nositelem rodičovské odpovědnosti?

Rodičovská odpovědnost náleží oběma rodičům, ledaže jí byl jeden z nich zbaven. Občanský zákoník pracuje s univerzálním pojmem „rodič“, pod nímž se skrývají a nositeli rodičovské odpovědnosti jsou matka a otec, zapsaní v rodném listu dítěte.

Kdo je zodpovědný za výchovu dítěte?

Co znamená zbavení rodičovské zodpovědnosti?

Soud ke zbavení rodičovské odpovědnosti přistoupí, pokud rodič svou rodičovskou odpovědnost nebo její výkon soustavně zanedbává či zneužívá, a to závažným způsobem. Nejedná se tak o ojedinělý exces rodiče, ale o opakovanou činnost.

Kdo má větší právo na dítě?

Každé dítě má právo na oba rodiče.

V době nezletilosti má povinnost hájit práva dítěte právě rodič. Je tedy právem dítěte znát svého otce, získávat od něj výživné a mít vyřešenu povinnost výchovy.

Kdo má rodičovskou odpovědnost?

Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům. Má ji každý rodič, ledaže jí byl zbaven.

Kdy se musí postarat děti o rodiče?

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.

Jak zamezit styku otce s dítětem?

Soud má v zásadě dvě možnosti, jak upravit styk rodiče s dítětem. Přísnější možností je úplný zákaz styku rodiče s dítětem. Jedná se o takový zásah do práv rodiče, že k němu soud přistoupí pouze v případech, kdy je takový krok nutný v zájmu fyzického, nebo i psychického zdraví dítěte.

Kdy může soud odebrat dítě matce?

K náhlému odebrání dětí z rodiny dochází pouze v případech, kdy jsou děti v ohrožení na zdraví či na životě. V rodinné situaci soud posuzuje, zda je dětem možné zajistit bezpečnou péči v rodinném prostředí.

Co dělat když matka brání ve styku s dítětem?

Rodič, kterému je bráněno ve styku s dítětem, má možnost podat obci návrh na uložení výchovného opatření (§ 13 zákona o sociálně-právní ochraně dětí). – Podat soudu návrh na nařízení a provedení výkonu rozhodnutí, který lze podávat opakovaně vždy, když není styk realizován.

Kdy dojde k zániku rodičovské odpovědnosti?

Rodičovská odpovědnost vzniká narozením dítěte a zaniká nabytím jeho plné svéprávnosti.

Kdy si dítě může říct s kým chce žít?

„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.

Co je rozšířená péče?

Rozšířený styk s dítětem – prodloužený víkend

do neděle 18hod. V tomto případě je poměr péče obou rodičů 85/15. Otec většinou vyzvedává dítě po skončení vyučování v MŠ nebo ZŠ. Výhodou rozšířeného styku je, že dítě tráví s otcem alespoň jeden celý den.

Kdo rozhoduje o odebrání dítěte?

„Odebrání dítěte musí nařídit soud. Aby se to stalo, rodiče musí nějak zásadně selhat.

Na co má otec právo?

Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.

Který orgán může odebrat dítě z rodiny?

„Odebrání dítěte musí nařídit soud. Aby se to stalo, rodiče musí nějak zásadně selhat. Zájmem všech je, aby rodina zůstala pohromadě nebo aby bylo odloučení jen na přechodnou dobu,“ říká Tereza Štarhová, která jako sociální pracovnice pro OSPOD pracovala přes 15 let.

Kdy může sociálka odebrat dítě?

K náhlému odebrání dětí z rodiny dochází pouze v případech, kdy jsou děti v ohrožení na zdraví či na životě. V rodinné situaci soud posuzuje, zda je dětem možné zajistit bezpečnou péči v rodinném prostředí.

Kdo odebírá děti?

Soud může dítě svěřit do péče jiné osoby ( opatrovnictví , poručnictví , pěstounská péče, adopce) či může vydat předběžné opatření , na základě kterého je dítě po nezbytně nutnou dobu umístěno do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (například FOD Klokánek) nebo do školského zařízení pro výkon ústavní a …

Jak probíhá odebrání dítěte?

Při samotné realizaci „odebrání“ dítěte je velmi důležitá spolupráce všech osob a také dostatečná informovanost dítěte, přiměřená jeho věku a dalším specifikům. Dítě by vždy mělo být odpovídajícím způsobem informováno o tom, kam a proč bude umístěno.