Jak vysoko půjdou úrokové sazby v roce 2023?

V průběhu roku 2023 by již měla pozvolna klesat a za celý rok by měla dosáhnout hodnoty 9,1 procenta. To je stále poměrně vysoko nad inflačním cílem centrální banky.

Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023?

V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace. Po uplynutí této doby je pravděpodobné, že sazby hypoték budou níže než dnes a při refixaci se vám měsíční splátka sníží.

Jak vysoko půjdou úrokové sazby v roce 2023?

Kdy spadnou uroky z hypotéky?

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Kdy spadnou úrokové sazby?

Vývoj úrokových sazeb v roce 2023 bude záviset na vývoji inflace. Dle poslední prognózy centrální banky dosáhla inflace svého vrcholu právě závěrem minulého roku a nyní by měla pozvolna klesat.

Kdo dosáhne na hypotéku?

Jak vysokou hypotéku dostanu? Na jak vysokou hypotéku dosáhnete, závisí nejen na vašich příjmech, ale také na hodnotě kupované – respektive zastavované – nemovitosti. Nařízení České národní banky z dubna 2022 stanovuje, že vám banka nesmí půjčit víc než 80 % ceny nemovitosti (90 % pro žadatele mladší 36 let).

Jaký bude vývoj úrokových sazeb hypoték 2023?

Nikdo bohužel nedokáže s jistotou říci, zda během roku 2023 dojde k výrazným změnám výše úrokových sazeb. Nicméně odborníci výraznější pokles sazeb neočekávají do doby, než Česká národní banka ze současných 7 % nesníží svou základní úrokovou sazbu.

Jakou zvolit dobu fixace?

Obecně platí:

 1. Krátkodobá fixace (1 rok): Jelikož snížení sazeb je zatím v nedohlednu, tak fixace na tak krátké období nebude ideální. …
 2. Střednědobá fixace (3 roky): Z pohledu nabídky sazby nejsou stále to nejlepší, co na trhu najdete, ale z pohledu poměru délky fixace a nabídky je toto jedna z akceptovatelných variant.

Kdy klesnou úrokové sazby 2023?

Jak už jsme uvedli výše, do podzimu 2023 pravděpodobně k zásadnímu poklesu úrokových sazeb hypoték nedojde. Pokud nějaký pokles nastane, očekává se až v zimě roku 2023 nebo na začátku roku 2024, kdy by se měly úrokové sazby pohybovat na úrovni okolo 6 %.

Kdy skončí inflace?

Jakou inflaci za rok očekávají analytici

Jejich inflační očekávání už od prosince klesají. V průměru analytici v červnu příštího roku očekávají inflaci blízko 3 % a v delším horizontu (za tři roky, v červnu 2026) jejich očekávání postupně klesají směrem k 2% inflačnímu cíli ČNB.

Jak si vzít hypotéku bez peněz?

Nejobvyklejší způsob, jak získat hypotéku i bez vlastních úspor, je přidat do zástavy kromě kupovaného domu či bytu ještě další nemovitost. Tím pádem se zvýší hodnota zástavy. Můžete tak od banky získat dost peněz na celou koupi.

Jak velký příjem potrebuji na hypotéku?

Pro splnění ukazatele DSTI (Debt Service To Income) je nutné, aby celková výše všech vašich měsíčních splátek úvěrů nepřesáhla 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu. U čistého příjmu 25 tisíc korun může splátka hypotéky a ostatních úvěrů dosahovat maximálně částky 11 250 korun měsíčně.

Kdy klesnou úrokové sazby?

Jak už jsme uvedli výše, do podzimu 2023 pravděpodobně k zásadnímu poklesu úrokových sazeb hypoték nedojde. Pokud nějaký pokles nastane, očekává se až v zimě roku 2023 nebo na začátku roku 2024, kdy by se měly úrokové sazby pohybovat na úrovni okolo 6 %.

Kdy zacina fixace hypotéky?

Období fixace se počítá ode dne ukončení čerpání hypotéky, nikoliv od doby podepsání smlouvy s bankou. Po skončení tohoto období si můžete zvolit novou fixaci, novou banku, umořit celou hypotéku nebo ji třeba i navýšit.

Jak fungují úrokové sazby?

Pokud si chcete vzít úvěr od banky, musíte se nejprve dohodnout na určité sazbě, obvykle na sazbě roční. Řekněme, že si půjčujete 10 000 EUR s roční sazbou 3 %. To znamená, že vedle splácení úvěru budete muset své bance platit 300 EUR ročně. Úroková sazba je tedy v podstatě to, co si banka účtuje za půjčování peněz.

Jaká je inflace 2023?

Tato míra inflace je vhodná při úpravách nebo posuzování průměrných veličin. Bere se v úvahu zejména při propočtech reálných mezd, důchodů apod. Průměrná roční míra inflace dosáhla v únoru 2023 hodnoty 16,2 %, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v lednu 2023.

Co zvyšuje inflaci?

Příčiny inflace mohou být jak na straně poptávky, tak i na straně nabídky. V případě inflace tažené poptávkou chtějí lidé více nakupovat a tím tlačí na zvýšení cen a následně také na vyšší mzdy. Inflace tažená nabídkou je zapříčiněna zdražením nákladů firem a to je tlačí na zvýšení cen zboží a služeb.

Co dělat když nemůžu splácet hypotéku?

Když se ani pak klient s bankou nedohodne, žádá banka okamžité zaplacení úvěru, uplatňuje právo k zástavě nebo požaduje zaplacení od ručitele. Může se obrátit také na soud, který nařídí exekuci, a tím i dražbu majetku dlužníka.

Co dělat když nedosáhnu na hypotéku?

Co dělat, když banka neschválí hypotéku:

 1. Společná žádost – Pokud máte nedostatečný příjem, jednou z možností, jak ho navýšit, je mít spolužadatele. Banka bude posuzovat součet vašich příjmů. …
 2. Ručitel – Na pomoc můžete pozvat i ručitele. …
 3. Navýšení příjmů – Můžete také zkusit navýšit své příjmy.

Co kontroluje banka pro hypotéku?

Banka porovnává cenu nemovitosti, kterou dáváte do zástavy, s nemovitostmi ve stejné lokalitě. Toto srovnání má velký vliv na tzv. zástavní hodnotu nemovitosti. V případě silného fyzického opotřebení nemovitosti může banka investici vyhodnotit jako rizikovou a žádost vám odmítnout, případně snížit částku.

Na co si můžu vzít hypotéku?

Na co všechno si můžu vzít hypotéku?

 • stavbu nového nebo přestavbu stávajícího domu;
 • rekonstrukci a vybavení bydlení;
 • chatu nebo chalupu;
 • pozemek, který má status stavební parcely;
 • refinancování stávající hypotéky a dalších půjček souvisejících s bydlením.

Co dělat když se blíží konec fixace hypotéky?

Možností máte hned několik:

 1. úplné či částečné splacení hypotéky v době fixace.
 2. splacení hypotéky na konci fixace.
 3. refinancování hypotéky v době fixace.
 4. zkrátit splatnost.
 5. prodloužit splatnost.
 6. hypotéku navýšit a mít tak další finanční prostředky.

Co znamená fixace úrokové sazby?

Fixace znamená garanci stejného úroku, nejčastěji se s tímto pojmem setkáváme u hypoték, kdy uzavíráte s bankou smlouvu o hypotéce a součástí smlouvy je i období, po které je fixovaná (garantovaná) úroková sazba. Nejčastější doby fixace u hypoték jsou 3, 5 a více let.

Co se stane když se zvýší úrokové sazby?

Úrokový kanál je zesilován kanálem úvěrovým. Při zvýšení úrokových sazeb dochází k nárůstu výše splátek úvěrů a roste riziko nesplácení úvěrů. Banky tedy zpřísňují hodnocení rizikovosti svých klientů a zvyšují svoji rizikovou přirážku, čímž snižují dostupnost nově poskytovaných úvěrů.

Jaké je HDP v ČR 2023?

Prognóza ČNB – léto 2023

2023 2024
Měnověpolitická inflace (%) 10,9 2,1
Hrubý domácí produkt (mzr. změny v %) 0,1 2,3
Úrokové sazby 3M PRIBOR (%) 6,9 4,8
Měnový kurz (CZK/EUR) 23,9 24,7

Jak dlouho bude trvat inflace?

Jak se bude inflace vyvíjet dále? Podle jarní prognózy ČNB se inflace v létě letošního roku bude dále rychle snižovat a počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% inflačního cíle. Pozorovaný cenový vývoj zatím potvrzuje očekávání jarní prognózy.

Co se stane když nebudu platit hypotéku?

Když se ani pak klient s bankou nedohodne, žádá banka okamžité zaplacení úvěru, uplatňuje právo k zástavě nebo požaduje zaplacení od ručitele. Může se obrátit také na soud, který nařídí exekuci, a tím i dražbu majetku dlužníka. 4) Co mám dělat, když zjistím, že už nikdy nebudu moci hypotéku splácet?