Je jméno Jordan běžné?

V České republice je celkem 60 lidí se jménem Jordan. Jméno Jordan je 1 335. nejčastější jméno (každý 171 181.

Co je to Jordan?

Slovo Jordán má v českém jazyce stejný význam jako v perštině, odkud název významné posvátné řeky pochází. Jor – znamená rok, Don – je označením řeky. V přeneseném významu slovo znamená řeku, která nevysychá. Husité i původní obyvatelé Čech, byli hluboce věřící lidé, kteří často dávali místům v ČR biblická jména.

Je jméno Jordan běžné?

Kdy má svátek Jordan?

Jordan slaví svátek 13.2. a v roce 2023 to bude Pondělí. V české republice toto jméno užívá 59 lidí a jedná se o 1192 nejpoužívanější jméno.

Kde je řeka Jordán?

nahr al-Urdun) je řeka protékající Velkou příkopovou propadlinou, která tvoří hranici mezi Izraelem, Jordánskem a Západním břehem Jordánu. Jedná se o největší řeku Jordánska, Palestiny a Izraele, která má délku 251 km a plocha jejího povodí je 18 300 km².

Kam ústí řeka Jordán?

Mrtvé mořeJordán / ÚstíMrtvé moře je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Palestinou a Izraelem na západě a Jordánskem na východě. Nachází se 430 metrů pod hladinou moře a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a nejníže položeným slaným jezerem na světě. Wikipedie

Kdo má svátek 13 února?

Svátek slaví Věnceslav a Věnceslava.

Kdo má dnes svátek v Bulharsku?

Dnes se v Bulharsku slaví Todorov den. Svátek připadá tradičně na první sobotu o velikonočním půstu. Uctívání křesťanského svatého Teodora v našich zemích bylo zaznamenáno již v raném středověku. V ikonografii je světec zobrazen jako jezdec na bílém koni a drakobijec.

Co znamená prejit Jordán?

Přejít Jordán bylo pro Izraelský národ symbolické – po čtyřiceti letech putování po poušti jsou konečně doma, ve své Zemi zaslíbené! Podle Bible jejich vůdce Jozue převedl přes řeku lid tak, že kněží vešli do řeky, a tím zastavili vody řítící se od severu směrem k Mrtvému moři.

Co se stalo 21 února?

Začal celostátní protest, který vyústil v uznání bengálštiny jedním z národních jazyků Pákistánu. Tyto události pak vedly UNESCO k uznání 21. února jako Mezinárodní den mateřských jazyků.

Co se stalo 13 února?

13. února 1948 přijala československá vláda usnesení, v němž ukládala ministrovi vnitra Noskovi zastavit personální změny v policejním sboru. Začala tak vládní krize, která vyústila v komunistický převrat. „Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal.

Kdy má svátek Ljubov?

Ljuba slaví svátek dne 16.02. Originální jméno Ljuba se hodí pro každou ženu, která nechce zapadnout v davu. Jméno nad ostatními jmény vyčnívá svým typicky slovanským zněním, svoji tvárností a láskou, kterou v sobě ukrývá.

Jak se slaví Velikonoce v Bulharsku?

Velikonoce v Bulharsku jsou spojeny především s bohoslužbami v chrámech a v kostelích. Před začátkem března posílají Bulhaři svým známým a blízkým tzv. marteničky. Martenička je červeno – bílý střapec, který se nosí buď na oblečení, nebo na zápěstí.

Jak se slaví Velikonoce v Rusku?

Sdílení jídla o Velikonocích má v Rusku dlouhou tradici. Po snídani lidé navštěvují přátele a sousedy, vyměňují si vajíčka a velikonoční pečivo. Běžnou praxí je také navštěvovat hřbitovy a přinášet na hroby vajíčka, chléb a pivo, aby si zesnulí blízcí také užili hostinu.

Co znamená XB?

CO ZNAMENÁ ZKRATKA XB? – je to zkratka velikonočního pozdravu “Христос воскресе!” (Christos voskrese!)

Kdy jsou Velikonoce v Rusku 2023?

Kalendářní data katolických a pravoslavných Velikonoc

rok Velikonoce
katolické pravoslavné
2023 9. duben 16. duben
2024 31. březen 5. květen
2025 20. duben

Jak se řekne rusky Velikonoce?

RUSKÉ PRAVOSLAVNÉ VELIKONOCE = ПАСХА

Velikonoce se v Rusku slaví celý týden a ten je zakončen Velikonoční nedělí = nejslavnějším dnem. Celý tento týden může kdokoliv přijít do kostela a vlastnoručně zazvonit na kostelní zvon – na oslavu Kristova zmrtvýchvstání.

Jak slaví Velikonoce v Rusku?

Sdílení jídla o Velikonocích má v Rusku dlouhou tradici. Po snídani lidé navštěvují přátele a sousedy, vyměňují si vajíčka a velikonoční pečivo. Běžnou praxí je také navštěvovat hřbitovy a přinášet na hroby vajíčka, chléb a pivo, aby si zesnulí blízcí také užili hostinu.

Jak se řeknou ruský Velikonoce?

RUSKÉ PRAVOSLAVNÉ VELIKONOCE = ПАСХА

Velikonoce se v Rusku slaví celý týden a ten je zakončen Velikonoční nedělí = nejslavnějším dnem. Celý tento týden může kdokoliv přijít do kostela a vlastnoručně zazvonit na kostelní zvon – na oslavu Kristova zmrtvýchvstání.

Kdy se chodí s řehtačkami?

Řehtat se začíná ve čtvrtek odpoledne a další řehtání probíhá večer. Na Velký pátek se začíná ráno, další obchůzka je v poledne a poslední večer. Na Bílou sobotu se řehtá jen ráno a pak už dojde na závěrečnou koledu neboli vyřehtávání.

Jak se slaví Velikonoce na Ukrajině?

Zatímco pravoslavné Velikonoce probíhají na Ukrajině v duchu připomínání si ukřižování a z mrtvých vstání Ježíše Krista, stále mezi lidmi přetrvává mnoho předkřesťanských pohanských tradic. Zahrnují vzpomínku na zesnulé, ´vítání jara i přání hojnosti a bohaté úrody.

Proč chodí Klapači?

Je to křesťanský zvyk. Ve čtvrtek jak se říká "odlétají zvony do Říma" a tito klapači nahrazují zvony. Klapou několikrát denně. No a v sobotu to právě končí a za tu "službu" vybírají peníze.

Kdy se poleva vodou?

Polévání vodou

V některých krajích muži ženy společně s vyšleháním ještě polévají studenou vodou, ale správnější význam tohoto zvyku je, že dívky a ženy v úterý ráno po velikonočním pondělí polévají chlapce a muže.

Jak se slaví Vánoce v Ukrajině?

Vánoční svátky se na Ukrajině začínají slavit večer 6. ledna poté, co se na obloze objeví první hvězda. Na svátečním stole se nachází 12 postních jídel, mezi nimiž nesmí chybět boršč, ryba, houby, pirohy s fazolemi a zelím, brambory, kompot a především kuťa.

Co je to pomlázka?

Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí. Výrazem pomlázka mohou být také označen samotný akt podarování během koledy, vykoledované dary, jako vejce či kraslice, nebo také velikonoční nádivka.

Kdy se nesmí hýbat se zemí?

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Kdy se nesmí jíst maso?

Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.