Jaký druh skla je Pyrex?

Pyrex Pekáč varné sklo 35×23 cm hladká ucha Pyrex – borosilikátové sklo, skládající se z 8% bóru oxidu a 85% oxidu křemičitého. Vyznačuje se vysokou odolností proti teplotním šokům.

Jak se říká přírodnímu sklu?

Lidé znají sklo už od pradávna. Blesk například zanechával na písečných pouštích zvláštní rourovité útvary, kterým se říká fulgurity. Je to obyčejný ztavený písek. Ztuhnutím žhavé sopečné lávy vzniká také přírodní sklo – obsidián, z kterého si lidé už v pravěku vybrušovali nástroje a figurky.

Jaký druh skla je Pyrex?

Z jakých atomů se skládá molekula skla?

Obsahuje 72% SiO2, 14. 2% oxidu sodného (Na2O), 10% oxidu vápenatého (CaO), 2,5% oxidu hořečnatého (MgO) a 0,6% oxidu hlinitého (Al2O3). Je průhledné, snadno se tvaruje, má však vysokou teplotní roztažnost a odolává teplotě pouze do 500–600 °C).
CachedSimilar

Co je Irisované sklo?

Secesní irisované skla (skla v duhových barvách) ze sklárny v Klášterském Mlýně se staly světově proslulé, firma spolupracovala s předními vídeňskými architekty. Poté, co v roce 1908 převzal úspěšnou firmu Maxmilian von Spaun ml., začala firma upadat a od roku 1911 byla v konkurzu.

Jaká je vlastnost skla?

Sklo se vyznačuje zejména relativně vysokou propustností světla v části viditelného spektra, tuhostí a tvrdostí při běžných teplotách, křehkostí, homogenitou, odolností vůči povětrnostním a chemickým vlivům, vysokou pevností v tlaku, relativně nízkou měrnou tepelnou a elektrickou vodivostí a vysokou nepropustností a …

Kde se vyrábí české sklo?

Jediným výrobcem velkoformátového plochého skla v České republice je společnost AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group se sídlem v Teplicích. Tato společnost je v současnosti největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě.

Co je to determální sklo?

Vysvětlení je jednoduché, tenká téměř 100% průhledná vrstvička kovu stejně tak jako zabraňuje průchodu radarových paprsků zabraňuje také průchodu určitého spektra slunečního záření do automobilu a za takovýmto sklem pak není cítit teplo, které slunce vydává.

Co je to hutní sklo?

Sodnodraselnovápenaté sklo – je nejužívanější druh pro výrobu levného stolního skla. Vzniká tavením sklářského písku s potaší, sodou a vápencem.

Co je to sklářský kmen?

Základem pro výrobu skla je směs surovin, ze kterých se sklo vyrábí. Tato směs se nazývá kmen. Základní surovinou pro výrobu skla jsou sklářské písky s obsahem 60 – 80% oxidu křemičitého. Dalšími základními složkami běžných skel jsou oxid vápenatý, sodný a draselný.

Kdo vymyslel sklo?

Prvenství ve výrobě skla patří východnímu středomoří a nikoliv Egyptu jak se dlouho předpokládalo. První skleněné předměty byly opakní korálky různých barev. Nálezy takovýchto korálků se v Sýrii datují již do 5. tisíciletí, zatímco v Egyptě je jejich výskyt doložen až kolem poloviny 4.

Které sklářské výrobky proslavily ČR?

Produkty ze skla

Výrobní obory českého sklářského průmyslu se od historie poněkud rozšířily a nezahrnují pouze užitkové sklo či bižuterii, ale řadí se sem i plochá nebo obalová skla.

Jak poznat determální sklo?

Přenosný antiradar vs.

Pokovené čelní sklo poznáte podle mírně nazelenalé/namodralé/nafialovělé barvy při pohledu zvenčí. Nejlépe se pokovené čelní sklo dá rozpoznat při použití polarizačních brýlí, které pokovení zvýrazňují.

Jak poznat vyhřívané přední sklo?

Standartně se pokovené přední okno nedodává, ale pokud máte vyhřívané přední okno je velice pravděpodobné, že pokovené přední okno máte a v dolním levém rohu je označeno písmeny "IR". Jak dobře rozeznat pokovené čelní okno Vám pomůže článek: Přenosné detektory a pokovená okna.

Jak se vyrábí tabulové sklo?

Cínovou lázeň sklo opouští s teplotou kolem 600 °C, kdy už je dostatečně pevné na další posun po válcích. Během trasy je postupně dál ochlazováno, aby se uvolnilo vnitřní napětí a zabránilo se teplotnímu šoku ve fázi řezání. Při něm se nekonečný pás dělí na segmenty délky 150 až 200 metrů.

Z jakých surovin se vyrábí sklo?

Základní surovinou pro výrobu skla jsou sklářské písky s obsahem 60 – 80% oxidu křemičitého. Dalšími základními složkami běžných skel jsou oxid vápenatý, sodný a draselný. Tyto oxidy jsou dodávány do kmene formou nerostných (např. vápenec) nebo chemicky připravených surovin (např.

Co vyrábí sklář?

Sklářství je řemeslo a průmyslové odvětví zabývající se výrobou a zpracováním skla. Patří k velmi starým řemeslům, neboť k objevu skla došlo už kolem roku 3000 př.

Jak poznat Vyhrivane predni sklo?

Vyhřívané čelní sklo poznáte podle zvlněných tenoulinkých dráků, obvykle cca o šíři lidského vlasu, které vedou vertikálně po celé šíři čelního skla. Zpravidla jsou od sebe vzdáleny několik milimetrů.

Jaká auta mají vyhřívané přední sklo?

K dispozici je unikátní řešení zatím pro modely Golf, Golf Sportsvan, Tiguan, Sharan, Passat a Passat Variant. Cena bezdrátového vyhřívání je 7700 korun, v ceníku jej mají zatím zahrnutý Golf a Golf Sportsvan.

Co je solární přední sklo?

Atermické čelní sklo, čili čelní sklo s reflexní vrstvou, přispívá ke snížení teploty uvnitř vozu. Mezi dvě vrstvy lepeného čelního skla je vložená velmi tenká metalická fólie. Díky této fólii se odráží infračervená složka slunečního záření.

Jak poznat vyhřívané přední sklo Superb 3?

Vyhřívané čelní sklo poznáte podle zvlněných tenoulinkých dráků, obvykle cca o šíři lidského vlasu, které vedou vertikálně po celé šíři čelního skla. Zpravidla jsou od sebe vzdáleny několik milimetrů. Vyhřívaná čelní skla mají na funkci přenosného detektoru pouze minimální vliv, odhadem snižují citlivost o cca 1-3%.

Jak funguje vyhřívání čelního skla?

Bezdrátové vyhřívání čelního skla, kde přeměnu elektrického proudu na potřebné teplo zajišťuje tenká, elektricky vodivá vrstva stříbra ve vrstveném skle čelního okna. Maximální příkon celého řešení je 400 až 500 W, což stačí na promptní zahřátí a pomoc při odstranění námrazy.

Co je Atermické sklo?

Atermické čelní sklo, čili čelní sklo s reflexní vrstvou, přispívá ke snížení teploty uvnitř vozu. Mezi dvě vrstvy lepeného čelního skla je vložená velmi tenká metalická fólie. Díky této fólii se odráží infračervená složka slunečního záření.

Jak poznat Vyhřívané čelní sklo?

Přenosný antiradar vs.

Pokovené čelní sklo poznáte podle mírně nazelenalé/namodralé/nafialovělé barvy při pohledu zvenčí. Nejlépe se pokovené čelní sklo dá rozpoznat při použití polarizačních brýlí, které pokovení zvýrazňují.

Jak poznat Vyhrivane sklo?

Vyhřívané čelní sklo poznáte podle zvlněných tenoulinkých dráků, obvykle cca o šíři lidského vlasu, které vedou vertikálně po celé šíři čelního skla. Zpravidla jsou od sebe vzdáleny několik milimetrů.

Jak poznat pokovené čelní sklo?

pokovené čelní sklo poznáte podle nazelenalé, namodralé, nafialovělé barvy při pohledu zvenčí. Bohužel každá automobilka tato okna označuje jinak, jako např. atermální, mikroklimatické, determální, Sun Safe apod. Často je také pokovené čelní sklo označeno značkou IR.

Jak rozmrazit sklo na autě?

Smíchejte jeden díl vody a dva díly lihu (seženete v lékárně). Na čelní sklo poté aplikujte směs rozprašovačem a led vám roztaje během několika okamžiků. Místo alkoholu můžete vodu smíchat i se solí.