Jak fungují aplikace pro plýtvání potravinami?

Obě aplikace jsou ke stažení na Google Play nebo v App Store. Projekt komunitních lednic Bezezbytku funguje jednoduše – na vybraných místech v Praze se nachází sdílené lednice, kam mohou lidé vložit libovolné potraviny, které chtějí někomu darovat, a zájemci o ně si je zase mohou v libovolném množství z lednice vzít.

Kam s přebytečnými potravinami?

Myslete na lidi v nouzi

Můžete se také podívat po nejbližších pobočkách Armády spásy, Charity ČR či azylových domů a zavolat jim, jestli by jídlo mohly přijmout. S darováním bývá problém kvůli hygienickým předpisům, které platí pro uchovávání i převoz potravin.

Jak fungují aplikace pro plýtvání potravinami?

Jak funguje Nesnězeno?

Jak to funguje

Jednoduše si do mobilu stáhni aplikaci Nesnězeno – je dostupná pro iOS i Android. Najdi podniky ve svém okolí a vyber si z aktuální nabídky nesnězených jídel. Zaplatíš kartou přímo v aplikaci, do podniku si pak své jídlo zajdeš vyzvednout.

Co se deje s Neprodanym jidlem?

Z českých supermarketů přenechávají prošlé potraviny potravinovým bankám například řetězce Tesco, Globus, Ahold, Lidl nebo Globus. Převážně se jedná o trvanlivé potraviny, u nichž je datum spotřeby spíše orientační.

Jak dostat pomoc od potravinové banky?

Potravinové banky většinou neposkytují potraviny přímo osobám v nouzi, ale dělají to prostřednictvím odběratelských neziskových organizací. Níže získáte kontakt na potravinovou banku, která působí ve Vašem regionu. Doporučí vám dobročinnou organizaci, ke které máte nejblíže a můžete u ní požádat o potravinovou pomoc.

Kam s použitým oblečením?

Kam s tím? Doporučení záleží na tom, odkud jste: nejlepší je vyhledat nejbližší charitní zařízení a zeptat se jich, zda konkrétní pomoc nepotřebují. Oblečení určitě uvítají v tzv. charitních šatnících, také existují sběrné kontejnery (kromě charitních i od Diakonie Broumov).

Co je to plýtvání jídlem?

Jedná se o vyhnutelný odpad, tedy jídlo, které se bývalo dalo sníst. Samotní obyvatelé přitom dle svého úsudku odhadují jen 12,27 kg. Snížit plýtvání jídlem může každý z nás.

Co se děje s neprodaným pečivem?

Přemýšleli jste někdy o tom, co se asi tak děje s pečivem, které se neprodá? Možná vás stejně jako mě napadlo, že se nejspíš suší a poté končí ve zvířecích žaludcích. Pravda je však taková, že se neprodaný chléb vrací do pekárny k dalšímu zpracování a pak se znova objeví na pultech obchodů.

Kdo má narok na potravinovou pomoc?

FEAD pomáhá nejchudším osobám ve vážné potravinové či materiální nouzi – např. lidem bez domova, rodinám v azylových domech, seniorům, samoživitelům, dětem a dalším.

Kdo má nárok na potravinovou banku?

Do Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj se mohou dostavit i jednotlivci, pokud mají doporučení od sociálky, OSPODu nebo nějaké neziskové organizace. Potravinové banky nejsou sociálními organizacemi a nemají kompetence ani kapacity posuzovat, kdo má na materiální pomoc nárok.

Kam vyhodit spodní prádlo?

Nevhazujte vyloženě obnošené kusy šatstva, roztrhané, znečištěné nebo jinak znehodnocené kusy nebo spodní prádlo. Ty vhazujte do směsného odpadu!

Kam s oblečením pro Ukrajinu?

Pomoc na místě

Na místě pomáháme skrz naši sesterskou organizaci Armáda spásy Ukrajina, která zde dlouhodobě působí a materiálně podporuje lidi zasažené válkou (jídlo, nápoje, oblečení, ubytování apod.). Díky Vaší podpoře jsme mohli na místo odeslat jednorázovou finanční pomoc ve výši 1 000 000 korun.

Jak se vyhnout plýtvání jídlem?

Jak se vyhnout plýtvání jídla v domácnosti?

  1. Snažte se udržovat chladničku v dobrém stavu. Netýká se to jen potravin, ale i teploty. …
  2. Nakládejte malé porce jídla. …
  3. Využijte každou část. …
  4. Zužitkujte zbytky jídla. …
  5. První dovnitř, první ven. …
  6. Darujte přebytek potravin.

Proč bychom neměli plýtvat jídlem?

Na světě se více než ⅓ jídla vyhodí. Plýtvání jídlem zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům. Světový potravinový systém navíc zažívá nelehkou krizi způsobenou koronavirem.

Kam s tvrdým pečivem?

"Pečivo by se mělo rozkrájet, nechat důkladně usušit například na sítku přikrytém papírovým ubrouskem a pak uložit v papírovém sáčku, nebo ustrouhat a uložit v čisté suché nádobě. Když má někdo rohlíky někde pohozené a po několika dnech se rozhodne, že z nich udělá strouhanku, tak je to špatné," tvrdí Vladimír Ostrý.

Jak požádat o potravinovou pomoc?

Potravinové banky zpravidla neposkytují pomoc napřímo, nýbrž prostřednictvím spřátelených neziskových organizací. Potravinová banka vám poskytne informace, na kterou dobročinnou organizaci v místě vašeho bydliště bude nejlépe se obrátit. Konkrétní přerozdělování je vždy v kompetenci místní potravinové banky.

Jak získat jídlo zdarma?

Potravinové banky většinou neposkytují potraviny přímo osobám v nouzi, ale dělají to prostřednictvím odběratelských neziskových organizací. Níže získáte kontakt na potravinovou banku, která působí ve Vašem regionu. Doporučí vám dobročinnou organizaci, ke které máte nejblíže a můžete u ní požádat o potravinovou pomoc.

Jak se prihlasit do potravinové banky?

Není možné se dostavit přímo do potravinové banky a žádat o pomoc, banky působí jen jako shromaždiště a sklad potravin. Většina potravinových bank nemá ani své výdejny, ty jsou realizovány v rámci odběratelských organizací. Mezi bankami však existují i výjimky.

Kam vyhodit záclony?

ZÁCLONY A ZÁVĚSY Sběrný dvůr, kontejnery na textil. ŽÁROVKY OBYČEJNÉ Směsný odpad.

Kam vyhodit stare ložní prádlo?

Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora. Kam oblečení z kontejnerů v ČR putuje?

Jak poslat věci na Ukrajinu?

Na www.PoslatZasilku.cz zadejte adresní údaje k zásilce, zvolte službu Standardní balík a vyplňte údaje k celní prohlášce. Pokud máte možnost, celní prohlášku 2x vytiskněte. Odneste zásilku s celní prohláškou na kteroukoli poštu.

Jak přispět na Ukrajinu?

Můžete rovněž pomoci lidem na Ukrajině. Informace o tom, jak přispět, najdete na oficiálních internetových stránkách ukrajinské vlády věnovaných humanitární pomoci . Podporu můžete rovněž poskytnout prostřednictvím hlavních humanitárních organizací, které působí na místě a koordinují pomoc Ukrajině.

Kde se nejvíce plýtvá jídlem?

10 zemí, které nejvíce plýtvají jídlem

  • místo: Německo.
  • místo: Nizozemsko.
  • místo: Norsko.
  • místo: Dánsko.
  • místo: Austrálie.
  • místo: USA.
  • Pro srovnání: Jak jsme na tom v České republice – vyhazujeme asi 69 kg jídla na obyvatele ročně.

Jak zabránit plýtvání potravinami?

6 rad, jak omezit plýtvání jídlem

  1. Nakupujte s rozmyslem. Základem je nenakupovat více, než zvládnete sníst, to asi každý ví. …
  2. Potraviny správně uskladněte. …
  3. Rozlišujte „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“ …
  4. Zbytky využijte a zpracujte. …
  5. Dejte šanci „ošklivkám“ …
  6. Kompostujte.

Co s chlebem když zbyde?

Jak chutně zužitkovat starý chleba aneb 8 nápadů, abyste nepromarnili už ani korunu

  1. Udělejte strouhanku. …
  2. Kostky či krajíce chleba zamrazte. …
  3. Placičky (nejen) ze strouhanky. …
  4. „Bramboráčky“ …
  5. Chlebová polévka. …
  6. Pečené lupínky. …
  7. Topinky, smaženky. …
  8. Chlebové krokety.

Co udělat se starým pečivem?

Starší pečivo můžete využít nejjednodušším způsobem například na strouhanku. Stačí jej nakrájet na kusy a nechat opravdu dobře proschnout, následně rozemlít. Hotovou strouhanku je třeba uzavřít do suché, čisté nádoby. Používá se dle potřeby na obalování i zahušťování jídel, nebo jako posypka pro sladká jídla a dezerty.