verze pro tisk

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

15. listopad 2017

Ano, společnost to dělá sama sobě. Zástupci firem nechávají dělat takové reklamní kampaně, které (nejen) v mladých lidech budí dojem, že když právě tohle nebudou mít a právě takoví nebudou, stanou se outsidery. Nebudou in a ani cool a v podstatě si o ně nikdo ani kolo neopře. Ale abychom nebyli nespravedliví - jen o reklamách to není.

Reklama

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Finanční negramotnost

Základním problémem u dnešních mladých lidí je ekonomická nevzdělanost. A nemyslíme tím absolvování ekonomické fakulty. Ale základní pravidla fungování trhu a peněz. Přestože se finanční gramotnost na školách už začala učit, stále ještě nedorostla generace, která je tou ekonomicky vzdělanou a zodpovědnou.

A to ani přes to, že na internetu je informací kvantum. A díky moderním technologiím je dnešní mladá generace na internetu napíchnutá pořád. Brouzdají však zcela jinde než na stránkách s ověřenými informacemi.

Příklad od rodičů? Není kde brát!

Rodiče dnešních mladých lidí ve věku od dvaceti do třiceti let jsou často také v podstatě netknutí základními pravidly hospodaření. Dětství a mládí strávili za socialistického režimu, kdy byl trh regulovaný a finančně bezpečný. Stát poskytoval bezúročné půjčky a dary, zajišťoval bydlení.  Na trh směly jen prověřené výrobky a jejich životnost byla mnohonásobně delší, než je tomu u současných produktů (Evropská unie konečně chystá zakázat tzv. „kazítka" ve spotřebičích).

Z těchto důvodů nezvládají rodiče současných mladých lidí svým dětem předávat základní finanční gramotnosti. Sami ji neměli kde vzít a hlavně ji ve svém mládí nepotřebovali. A mnohdy i oni žijí ve finančních problémech. Takže když informace ohledně financí neposkytne škola, není v podstatě kde brát.

Spotřeba či investice? Srovnání nabídek? Pro mnohé cizí slova!

Není tedy výjimkou, když mladý člověk nezná rozdíly mezi spotřebou a investicí, což je hned po příjmech a výdajích druhý základní kámen, na kterém rodinný rozpočet musí stát. Spousta mladých například ani neví, že půjčky jsou poskytovány za různých podmínek.

Srovnání půjček je pro ně přímo španělskou vesnicí. A proto se stane, že podepíší ne zrovna výhodnou smlouvu. Přitom kdyby byli navštívili online srovnávač, mohli na současné půjčce ušetřit třeba i dvacet tisíc.

Mýtus o samostatnosti

Společnost v posledních letech tlačí na mladé lidi tím, že se musejí osamostatnit. Že je in bydlet ve vlastním bytě, že je in mít hned ve dvaceti domeček na vesnici. Jenže reklama už neinformuje o tom, kde má mladý člověk vzít další peníze nutné k běžnému životu.

Místo toho, aby se mladí osamostatňovali až v době, kdy jsou alespoň trochu zajištění, kdy mají stálého partnera a kdy vědí, kde opravdu chtějí bydlet, vrhají se do toho po hlavě. A aby toho nebylo málo, hned chtějí mít bydlení plně vybavené. Pokud na vybavení nevystačí hypotéka, přijde na řadu půjčka bez doložení příjmu, která poslouží jako další zdroj financování menších výdajů. I když, tohle je ještě ten lepší případ.

Mýtus o nutnosti mít všechno nové a hned

Konzum. To je další důvod častých dluhů u současné mladé generace. Někteří najeli na ještě západnější styl života, než ve kterém žije samotný západ. Konzum převálcoval již mnoho lidí a zcela jim převrátil životní hodnoty, které jsou slučitelné s udržitelným kvalitním životem.

Konzum v lidech vyvolává ohromnou netrpělivost ve spotřebě. U mladých lidí tak často přijde na řadu půjčka před výplatou jen proto, aby „dostáli" společenské nutnosti být ve všem in. A koupili věci, které ve skutečnosti nepotřebují. Tyhle půjčky ale přece mají sloužit zejména k řešení nenadálých událostí...

Na tomto vývoji mají velký podíl i ony agresivní reklamy, které lidem vnucují myšlenku, že kdo má mobil za méně než patnáct tisíc, ten jakoby nežil. Kdo nepije ty správné (a velmi drahé) nápoje, ať mezi lidi raději ani nechodí. A kdo nenosí to správné oblečení od světových značek, ten snad ať raději nechodí ani do školy. Spolužáci se mu totiž vysmějí.

U zaměstnavatele jako OSVČ

Velkým strašákem současnosti se stává zaměstnávání mladých lidí jako OSVČ. Zaměstnavatelům z toho plynou velké výhody, lidem pracujícím jako OSVČ částečně také. Ale základní výhoda klasického zaměstnaneckého poměru chybí - jistota práce a příjmu v dalších měsících. OSVČ totiž není klasicky zaměstnaná. Proto s ní zaměstnavatel může ukončit pracovní vztah kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu.

Nezadluženým lidem to vadit nemusí. Ale ti, co mají půjčky, by měli situaci změnit. Buď regulérně podnikat a vybudovat si firmu, u které bude jistota příjmu stabilnější. Anebo se stát běžným zaměstnancem na pracovní smlouvu a bez živnostenského listu.

Mladí musejí vědět, že dluhy nejsou špatné. Ale že mají svá pravidla

Otázkou však zůstává, jakým způsobem tyto informace zprostředkovat mladým lidem, kteří už do školy nechodí a začali svůj aktivní a samostatný život. Od reklamních kampaní, které mladí lidé ochotně vnímají, to čekat nemůžeme. Tak že by třeba celebrity?

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Proč se vyplatí půjčky online: 5 výhod SMS půjček

Proč se vyplatí půjčky online: 5 výhod SMS půjček

V posledních zhruba dvou až třech letech se v tuzemsku rozmohla obliba krátkodobých úvěrů, které jsou také někdy označovány jako SMS půjčky. Jde o typ půjček, který je vhodný zejména před výplatou, kdy nemáte dostatek finančních prostředků, avšak nechcete chodit žádat o dlouhodobější úvěr do banky. …

Konsolidace úvěrů se těší velké oblibě

Konsolidace úvěrů se těší velké oblibě

Češi si v minulých letech velmi oblíbili život na dluh. Lákavé půjčky, úvěry, kreditní karty a další nabídky bankovních i nebankovních společností na ně číhali na každém rohu, při každém druhém spotu na televizních obrazovkách. Člověk, který se však nechal zlákat až příliš, se mohl poměrně snadno do…

Jak sepsat žádost o splátkový kalendář + vzor

V případě, že se stanete dlužníkem vůči nějakému věřiteli a nejste schopni jednorázově splatit celou sumu, je možné si domluvit takzvaný splátkový kalendář. Žádost však musí mít potřebné parametry, aby mohla být akceptována.Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Klaus

úterý, 28. červen 2022
16:38

New Multifunction Waterproof Backpack

The best ever SUPER Backpack: Drop-proof/Scratch-resistant/USB Charging/Large capacity storage

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now:https://thebackpack.sale

Cheers,

Klaus


posted by: Klaus [Odpovědět]

Jurgen

čtvrtek, 2. prosinec 2021
21:40

Highly energetic blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?


posted by: Jurgen [Odpovědět]

Chana

středa, 8. prosinec 2021
12:48

Hello to every one, it's actually a fastidious for me to visit this site, it contains useful Information.


posted by: Chana [Odpovědět]

Billy

čtvrtek, 16. prosinec 2021
03:33

These are actually fantastic ideas in regarding blogging.

You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.


posted by: Billy [Odpovědět]

Vaughn

středa, 23. únor 2022
22:35

Does your website have a contact page? I'm
having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an e-mail.
I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing.

Either way, great site and I look forward to seeing it grow
over time.


posted by: Vaughn [Odpovědět]

Felicity

sobota, 16. červenec 2022
02:18

Hi there,

As you'll know, Guest Posts are one of the most powerful backlinks you can get for uveryrychle.cz - and they are easy to do yourself.

The problem is, they can be expensive if you buy from an agency or reseller. By working directly with the website/blog you can get your backlink at a fraction of the cost.

Agencies are charging $400 and upward for a single backlink, but if you contact that site directly, would cost you nearer to $40!

Our list contains over 6,500 handpicked websites that accept guest posts, with each site's SEO metrics and contact details, allowing you to contact them all directly.

You can find out more information here:https://bit.ly/3AV57uH

Kind Regards,
Felicity


posted by: Felicity [Odpovědět]

Ethan

neděle, 7. srpen 2022
23:54

It's perfect time too make some plans for the uture and it's time to be happy.
I have readd this post and if I could I desire to suggest yoou few interesting things or advice.
Perhaps yyou could write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!


posted by: Ethan [Odpovědět]

Diana

pondělí, 22. srpen 2022
03:09

I'm amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's both
educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail
on the head. The issue is an issue that too few folks
are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this
in my search for something concerning this.


posted by: Diana [Odpovědět]

Willian

pondělí, 12. září 2022
18:06

Hi,

Do you ever worry about your belongings when you travel? I know I do. Our Sling Bags are drop-proof, anti-theft, scratch-resistant, and come with a USB charging port. They're perfect for keeping your belongings safe when you're on the go.

I think these would make an excellent addition to your travel gear. I'm confident you'll love them as much as I do.

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now:https://fashiondaily.shop

Best Wishes,

Willian


posted by: Willian [Odpovědět]

Jodie

čtvrtek, 22. září 2022
18:01

New Multifunction Waterproof Backpack

The best ever SUPER Backpack: Drop-proof/Scratch-resistant/USB Charging/Large capacity storage

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now:https://thebackpack.sale

Regards,

Jodie


posted by: Jodie [Odpovědět]

Deloras

pondělí, 26. září 2022
02:09

New Multifunction Waterproof Backpack

The best ever SUPER Backpack: Drop-proof/Scratch-resistant/USB Charging/Large capacity storage

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now:https://thebackpack.sale

Best regards,

Deloras


posted by: Deloras [Odpovědět]

Elliott

úterý, 25. říjen 2022
15:32

Best eBook Writing System to make Money!

I use it myself.

https://hi.switchy.io/8F8L

Regards,

Elliott

Opt Out by simply sending request: uveryrychle.cz


posted by: Elliott [Odpovědět]

Leonie

sobota, 17. prosinec 2022
19:38

Hi, while doing some research for my client, I came accross https://www.uveryrychle.cz/pujcky/proc-ziji-mladi-lide-stale-casteji-na-dluh-velkou-roli-v-tom-hraji-agresivni-reklamy.html and just thought that you might be interested in this tool as well.

There are a few different approaches you can take to try and rank your YouTube videos using artificial intelligence (AI)... Here is an option to consider:

https://hi.switchy.io/A2Ll

Regards,Opt out of future messages by relying to the message and saying opt out.
uveryrychle.cz


posted by: Leonie [Odpovědět]

James

pondělí, 26. prosinec 2022
00:45

Hey,

try out our new ai tool and get $500 free google ads credits!

With our ai tool you can generate conversion focused ad creatives and social media post creatives in a matter of seconds.

Get better results instantly while saving time.

Simply tell our ai your target audience, the platform you are creating the ads on and it will select the best tone and length for the platform while focusing on your target audiences pain points.

And it also creates texts & headlines for you.

Try it 100% free for 7 days. Cancel Anytime

Claim our offer here ->https://free-trial.adcreative.ai/free-credit-xmas

All the best,

James

Ps.: If you want to try out the paid version make sure to use the coupon "FIRSTYEAR25" to get 25% off your first year :)


posted by: James [Odpovědět]

Elouise

pátek, 3. únor 2023
07:00

The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone
and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be
a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has
83 views. I know this is totally off topic but I had to
share it with someone!


posted by: Elouise [Odpovědět]

Davis

pátek, 3. únor 2023
18:10

Hi there to every one, the contents existing at this web
page are actually awesome for people knowledge, well, keep
up the nice work fellows.


posted by: Davis [Odpovědět]

Natisha

sobota, 4. únor 2023
14:43

Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text
in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
I'm not sure if this is a format issue or something to do
with internet browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The layout look great though! Hope you get the problem solved
soon. Cheers


posted by: Natisha [Odpovědět]

Kristin

sobota, 4. únor 2023
14:56

Greetings! Very helpful advice within this article!
It is the little changes that will make the largest changes.

Many thanks for sharing!


posted by: Kristin [Odpovědět]

Megan

neděle, 12. únor 2023
14:21

Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article
seem to be running off the screen in Chrome. I'm not
sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know.

The layout look great though! Hope you get
the problem solved soon. Many thanks


posted by: Megan [Odpovědět]

Rae

neděle, 12. únor 2023
17:26

Hello there, You've done a fantastic job. I'll certainly digg it and personally recommend to my friends.
I'm sure they will be benefited from this website.


posted by: Rae [Odpovědět]

Celinda

neděle, 12. únor 2023
18:09

Do you mind if I quote a couple of your
articles as long as I provide credit and sources back to your webpage?
My website is in the very same niche as yours and my visitors would
really benefit from a lot of the information you present
here. Please let me know if this okay with you. Regards!


posted by: Celinda [Odpovědět]

Amee

neděle, 12. únor 2023
18:38

I have to thank you for the efforts you've put in writing this website.
I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has encouraged
me to get my own, personal website now ;)


posted by: Amee [Odpovědět]

Philomena

úterý, 14. únor 2023
17:30

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you!
However, how could we communicate?


posted by: Philomena [Odpovědět]

Mohammad

pátek, 17. únor 2023
14:16

Hello, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.


posted by: Mohammad [Odpovědět]

Pasquale

pondělí, 20. únor 2023
00:00

I am really inspired together with your writing
skills as neatly as with the format for your weblog.
Is that this a paid subject or did you modify it yourself?
Anyway keep up the excellent high quality writing, it is
uncommon to peer a great blog like this one nowadays..


posted by: Pasquale [Odpovědět]

Marian

pondělí, 20. únor 2023
16:47

Hi mates, its fantastic article concerning teachingand completely explained, keep
it up all the time.


posted by: Marian [Odpovědět]

Son

pondělí, 20. únor 2023
17:40

My brother recommended I might like this blog. He was entirely
right. This post truly made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!


posted by: Son [Odpovědět]

Julieta

pondělí, 20. únor 2023
18:44

Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was
wanting to know your situation; many of us have created
some nice methods and we are looking to exchange techniques with other folks, why not shoot me an e-mail if
interested.


posted by: Julieta [Odpovědět]

Cory

pondělí, 20. únor 2023
20:24

I like what you guys are up too. This kind of clever work and
coverage! Keep up the superb works guys I've
added you guys to my blogroll.


posted by: Cory [Odpovědět]

Karolyn

pondělí, 20. únor 2023
20:35

Outstanding post however I was wanting to know if you could write a litte
more on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Appreciate it!


posted by: Karolyn [Odpovědět]

Percy

úterý, 21. únor 2023
19:43

We stumbled over here by a different page and thought I
might check things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to looking at your web page for a second time.


posted by: Percy [Odpovědět]

Linwood

úterý, 21. únor 2023
19:47

There's certainly a lot to learn about this topic. I like all of
the points you made.


posted by: Linwood [Odpovědět]

Rosalie

úterý, 21. únor 2023
19:52

I believe that is one of the such a lot vital
info for me. And i am satisfied reading your article. However wanna commentary
on few normal issues, The web site taste is perfect, the articles is actually great
: D. Excellent job, cheers


posted by: Rosalie [Odpovědět]

Brianne

úterý, 21. únor 2023
20:09

Hey there would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm going to start my own blog in the near future but I'm
having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking
for something unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!


posted by: Brianne [Odpovědět]

Alina

středa, 22. únor 2023
16:09

Hello there, I discovered your blog by the use of Google while looking for a similar topic, your site came up, it seems to be great.
I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hello there, just turned into alert to your weblog through Google, and found that it
is really informative. I'm gonna be careful for brussels.
I'll appreciate should you continue this in future. Numerous people can be benefited
out of your writing. Cheers!


posted by: Alina [Odpovědět]

Lee

středa, 22. únor 2023
20:50

I was more than happy to uncover this page.
I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!!
I definitely liked every little bit of it and i also have
you book marked to check out new stuff on your blog.


posted by: Lee [Odpovědět]

Bryce

středa, 22. únor 2023
20:56

Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I
realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking
and checking back often!


posted by: Bryce [Odpovědět]

Jude

středa, 22. únor 2023
21:05

I'm impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that's equally educative
and entertaining, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about.
I am very happy I came across this during my hunt for something
regarding this.


posted by: Jude [Odpovědět]

Nellie

čtvrtek, 23. únor 2023
08:19

I've been surfing online more than 3 hours today, yet I never
found any interesting article like yours. It
is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and
bloggers made good content as you did, the web
will be much more useful than ever before.


posted by: Nellie [Odpovědět]

Lelia

čtvrtek, 23. únor 2023
16:37

I am sure this article has touched all the internet people, its really really nice paragraph on building up new website.


posted by: Lelia [Odpovědět]

Shelia

čtvrtek, 23. únor 2023
17:27

I have read so many articles on the topic of the blogger lovers but this piece of
writing is really a nice piece of writing, keep it up.


posted by: Shelia [Odpovědět]

Grover

pátek, 24. únor 2023
12:53

Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's webpage link on your page at appropriate place
and other person will also do same in favor of you.


posted by: Grover [Odpovědět]

Natalia

sobota, 25. únor 2023
01:04

Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put
this information together. I once again find myself spending a lot of
time both reading and commenting. But so what, it was
still worthwhile!


posted by: Natalia [Odpovědět]

Terese

sobota, 25. únor 2023
19:51

Hi there, I discovered your site via Google at the same
time as searching for a similar subject, your site came up,
it appears good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just became alert to your blog thru Google, and located that it is truly informative.
I'm gonna be careful for brussels. I'll appreciate if you continue this in future.

A lot of other people will probably be benefited
from your writing. Cheers!


posted by: Terese [Odpovědět]

Danny

sobota, 25. únor 2023
23:24

Hi there, You have done an excellent job. I will definitely
digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this website.


posted by: Danny [Odpovědět]

Halley

sobota, 25. únor 2023
23:54

Incredible! This blog looks just like my old one!
It's on a entirely different subject but it has pretty much the same layout
and design. Outstanding choice of colors!


posted by: Halley [Odpovědět]

Abbey

neděle, 26. únor 2023
00:28

I got this website from my pal who shared with me regarding this web site
and at the moment this time I am visiting this website and reading
very informative articles here.


posted by: Abbey [Odpovědět]

Allen

neděle, 26. únor 2023
00:30

What's up it's me, I am also visiting this site daily, this web page is
in fact pleasant and the visitors are really sharing
good thoughts.


posted by: Allen [Odpovědět]

Raquel

neděle, 26. únor 2023
20:56

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your website offered us with useful information to work on. You have performed an impressive task
and our entire community shall be thankful to you.


posted by: Raquel [Odpovědět]

Chad

neděle, 26. únor 2023
21:20

I read this post completely concerning the comparison of
newest and earlier technologies, it's remarkable article.


posted by: Chad [Odpovědět]