verze pro tisk

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

15. listopad 2017

Ano, společnost to dělá sama sobě. Zástupci firem nechávají dělat takové reklamní kampaně, které (nejen) v mladých lidech budí dojem, že když právě tohle nebudou mít a právě takoví nebudou, stanou se outsidery. Nebudou in a ani cool a v podstatě si o ně nikdo ani kolo neopře. Ale abychom nebyli nespravedliví - jen o reklamách to není.

Reklama

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Finanční negramotnost

Základním problémem u dnešních mladých lidí je ekonomická nevzdělanost. A nemyslíme tím absolvování ekonomické fakulty. Ale základní pravidla fungování trhu a peněz. Přestože se finanční gramotnost na školách už začala učit, stále ještě nedorostla generace, která je tou ekonomicky vzdělanou a zodpovědnou.

A to ani přes to, že na internetu je informací kvantum. A díky moderním technologiím je dnešní mladá generace na internetu napíchnutá pořád. Brouzdají však zcela jinde než na stránkách s ověřenými informacemi.

Příklad od rodičů? Není kde brát!

Rodiče dnešních mladých lidí ve věku od dvaceti do třiceti let jsou často také v podstatě netknutí základními pravidly hospodaření. Dětství a mládí strávili za socialistického režimu, kdy byl trh regulovaný a finančně bezpečný. Stát poskytoval bezúročné půjčky a dary, zajišťoval bydlení.  Na trh směly jen prověřené výrobky a jejich životnost byla mnohonásobně delší, než je tomu u současných produktů (Evropská unie konečně chystá zakázat tzv. „kazítka" ve spotřebičích).

Z těchto důvodů nezvládají rodiče současných mladých lidí svým dětem předávat základní finanční gramotnosti. Sami ji neměli kde vzít a hlavně ji ve svém mládí nepotřebovali. A mnohdy i oni žijí ve finančních problémech. Takže když informace ohledně financí neposkytne škola, není v podstatě kde brát.

Spotřeba či investice? Srovnání nabídek? Pro mnohé cizí slova!

Není tedy výjimkou, když mladý člověk nezná rozdíly mezi spotřebou a investicí, což je hned po příjmech a výdajích druhý základní kámen, na kterém rodinný rozpočet musí stát. Spousta mladých například ani neví, že půjčky jsou poskytovány za různých podmínek.

Srovnání půjček je pro ně přímo španělskou vesnicí. A proto se stane, že podepíší ne zrovna výhodnou smlouvu. Přitom kdyby byli navštívili online srovnávač, mohli na současné půjčce ušetřit třeba i dvacet tisíc.

Mýtus o samostatnosti

Společnost v posledních letech tlačí na mladé lidi tím, že se musejí osamostatnit. Že je in bydlet ve vlastním bytě, že je in mít hned ve dvaceti domeček na vesnici. Jenže reklama už neinformuje o tom, kde má mladý člověk vzít další peníze nutné k běžnému životu.

Místo toho, aby se mladí osamostatňovali až v době, kdy jsou alespoň trochu zajištění, kdy mají stálého partnera a kdy vědí, kde opravdu chtějí bydlet, vrhají se do toho po hlavě. A aby toho nebylo málo, hned chtějí mít bydlení plně vybavené. Pokud na vybavení nevystačí hypotéka, přijde na řadu půjčka bez doložení příjmu, která poslouží jako další zdroj financování menších výdajů. I když, tohle je ještě ten lepší případ.

Mýtus o nutnosti mít všechno nové a hned

Konzum. To je další důvod častých dluhů u současné mladé generace. Někteří najeli na ještě západnější styl života, než ve kterém žije samotný západ. Konzum převálcoval již mnoho lidí a zcela jim převrátil životní hodnoty, které jsou slučitelné s udržitelným kvalitním životem.

Konzum v lidech vyvolává ohromnou netrpělivost ve spotřebě. U mladých lidí tak často přijde na řadu půjčka před výplatou jen proto, aby „dostáli" společenské nutnosti být ve všem in. A koupili věci, které ve skutečnosti nepotřebují. Tyhle půjčky ale přece mají sloužit zejména k řešení nenadálých událostí...

Na tomto vývoji mají velký podíl i ony agresivní reklamy, které lidem vnucují myšlenku, že kdo má mobil za méně než patnáct tisíc, ten jakoby nežil. Kdo nepije ty správné (a velmi drahé) nápoje, ať mezi lidi raději ani nechodí. A kdo nenosí to správné oblečení od světových značek, ten snad ať raději nechodí ani do školy. Spolužáci se mu totiž vysmějí.

U zaměstnavatele jako OSVČ

Velkým strašákem současnosti se stává zaměstnávání mladých lidí jako OSVČ. Zaměstnavatelům z toho plynou velké výhody, lidem pracujícím jako OSVČ částečně také. Ale základní výhoda klasického zaměstnaneckého poměru chybí - jistota práce a příjmu v dalších měsících. OSVČ totiž není klasicky zaměstnaná. Proto s ní zaměstnavatel může ukončit pracovní vztah kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu.

Nezadluženým lidem to vadit nemusí. Ale ti, co mají půjčky, by měli situaci změnit. Buď regulérně podnikat a vybudovat si firmu, u které bude jistota příjmu stabilnější. Anebo se stát běžným zaměstnancem na pracovní smlouvu a bez živnostenského listu.

Mladí musejí vědět, že dluhy nejsou špatné. Ale že mají svá pravidla

Otázkou však zůstává, jakým způsobem tyto informace zprostředkovat mladým lidem, kteří už do školy nechodí a začali svůj aktivní a samostatný život. Od reklamních kampaní, které mladí lidé ochotně vnímají, to čekat nemůžeme. Tak že by třeba celebrity?

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Proč žijí mladí lidé stále častěji na dluh? Velkou roli v tom hrají agresivní reklamy!

Proč se vyplatí půjčky online: 5 výhod SMS půjček

Proč se vyplatí půjčky online: 5 výhod SMS půjček

V posledních zhruba dvou až třech letech se v tuzemsku rozmohla obliba krátkodobých úvěrů, které jsou také někdy označovány jako SMS půjčky. Jde o typ půjček, který je vhodný zejména před výplatou, kdy nemáte dostatek finančních prostředků, avšak nechcete chodit žádat o dlouhodobější úvěr do banky. …

Konsolidace úvěrů se těší velké oblibě

Konsolidace úvěrů se těší velké oblibě

Češi si v minulých letech velmi oblíbili život na dluh. Lákavé půjčky, úvěry, kreditní karty a další nabídky bankovních i nebankovních společností na ně číhali na každém rohu, při každém druhém spotu na televizních obrazovkách. Člověk, který se však nechal zlákat až příliš, se mohl poměrně snadno do…

Jak sepsat žádost o splátkový kalendář + vzor

V případě, že se stanete dlužníkem vůči nějakému věřiteli a nejste schopni jednorázově splatit celou sumu, je možné si domluvit takzvaný splátkový kalendář. Žádost však musí mít potřebné parametry, aby mohla být akceptována.Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jurgen

čtvrtek, 2. prosinec 2021
21:40

Highly energetic blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?


posted by: Jurgen [Odpovědět]

Chana

dnes, 8. prosinec 2021
12:48

Hello to every one, it's actually a fastidious for me to visit this site, it contains useful Information.


posted by: Chana [Odpovědět]