verze pro tisk

Vinkulace pojištění

7. červenec 2012

U některých druhů pojištění se můžeme setkat s pojmem vinkulace nebo vinkulování. Co tento pojem znamená a jaké jsou jeho vlastnosti, o tom je následující článek.

Reklama

Vinkulace pojištěníVinkulace pojištění

Termín vinkulace

Termín vinkulace není pro většinu lidí známý, pokud se zrovna nejedná o odborníky na pojištění. Obecně lze tento termín definovat tak, že se jedná o nástroj, který pojištěném umožňuje vázat výplatu pojistného jiné, třetí osobě, nikoliv zákonným nástupcům. Pojišťovna, která s klientem uzavře pojistnou smlouvu, v níž bude obsažena také vinkulace, se zavazuje, že pojistnou částku v případě pojistné události vyplatí nikoliv pojištěnému, ale třetí osobě. Často se s tímto nástrojem lze setkat například v případě havarijních pojištění, pojištění pohledávek či životních pojištění.

Praktický příklad vinkulace

Abychom lépe porozuměli pojmu vinkulace, je dobré uvést příklad. V momentě, kdy uzavřeme životní či úrazové pojištění, vinkulace znamená, že v případě, že se nám stane trvalý úraz či jiná pojistná událost, bude pojistka vyplacena osobě, kterou jsme sami uvedli jako příjemce peněz. V případě smrti tak příjemci pojistné částky nemusejí být zákonní pozůstalí, ale například vaši známí či jiné vám blízké osoby. Díky tomuto nástroji je vyplácení peněz mnohem jednodušší, vše je jasně stanoveno ve smlouvě.

Vinkulace je dobrovolná

Už z výše uvedeného vyplývá, že vinkulace je nástrojem, který je dobrovolný. Klient, který uzavírá některý druh pojištění, si vinkulaci musí ve smlouvě přímo vyžádat. Vinkulace může být provedena jen s jeho souhlasem, totéž platí také pro její případné zrušení či změnu.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Vinkulace pojištění

Vinkulace pojištění

U některých druhů pojištění se můžeme setkat s pojmem vinkulace nebo vinklování. Co tento pojem znamená a jaké jsou jeho vlastnosti, o tom je následující článek.

Cestovní pojištění Komerční banky

Cestovní pojištění Komerční banky

Komerční banka v rámci svých služeb nabízí také cestovní pojištění, které je určeno pro cesty do zahraničí i pro cestování po České republice. Všichni občané ČR, kteří chtějí mít při cestách během dovolených či jiných aktivit jistotu, že případné výlohy za zdravotní péči nebudou muset hradit ze svéh…

Zákonné pojištění vkladů

Zákonné pojištění vkladů

Banky mají od prvního ledna roku 2011 povinnost ze zákona pojistit všechny vklady, které u nich klienti mají. Maximální výše případné náhrady je přitom stanovena ve výši 100.000 EUR na jednoho vkladatele u jedné banky.

Pojištění proti neschopnosti splácet

Pojištění proti neschopnosti splácet

Banky, které svým klientům poskytují úvěry a půjčky, umožňují nechat se pojistit proti neschopnosti splácet. V případě, že se klient z nějakého důvodu ocitne ve finančních potížích a není schopen dostát svým závazkům, které mu vyplývají ze smlouvy o půjčce, může se díky tomuto druhu pojištění vyhnou…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!