verze pro tisk

Podpora v nezaměstnanosti 2014

12. květen 2014

Ztráta zaměstnání je pro každého člověka nepříjemnou životní situací. Aby se mu alespoň částečně nahradily příjmy ze zaměstnání do doby, než si najde novou práci, má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podmínky pro ni se v posledních letech lehce změnily. Jak tedy vypadá podpora v nezaměstnanosti v roce 2014?

Reklama

Podpora v nezaměstnanosti 2014Podpora v nezaměstnanosti 2014

O podporu v nezaměstnanosti může žádat každý, kdo byl zaměstnán alespoň posledních 12 měsíců. Výše podpory je závislá na výši dřívějšího výdělku, doba jejího pobírání pak na věku.

Věk a výše podpory v nezaměstnanosti

Platí zde, že pokud jste ve věku do 50 let, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců. Pokud je vám 50 – 55 let, pak se lhůta pro pobírání prodlužuje na 8 měsíců, lidé nad 55 let pak mohou dávku dostávat až 11 měsíců.

Výpočet podpory

V prvních dvou měsících dostáváte 65% průměrné čisté mzdy z předchozího zaměstnání. To znamená, že pokud budete brát 10.000 Kč čistého, vaše podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 bude činit 6500 Kč. Existuje zde i horní hranice, kdy lze dostat maximální 0,58 násobek průměrné mzdy v ČR. Aktuálně to činí něco málo přes 14.000 Kč.

Sjednejte si výhodnou půjčku pro nezaměstnané

Pokud si po uplynutí prvních dvou měsíců nenajdete práci a podporu stále pobíráte, klesá pak na 50 vašeho dřívějšího průměrného výdělku, a to na dobu 2 měsíců. Poté se podpora snižuje na 45%.

Vyšší podpora při rekvalifikaci

Existuje i způsob, jak dosáhnout na vyšší podporu. A to v okamžiku, kdy podstoupíte rekvalifikační kurz. Pak máte nárok na 60% dřívějšího čistého výdělku.

Dávky po skončení podpůrčí doby

Co se stane, pokud jste nezaměstnaní i po uplynutí podpůrčí doby? Pak už máte nárok jen na sociální dávku ve výši životního minima, která aktuálně činí něco málo přes 3.000 Kč.

Závěrem je důležité sdělit, že o podporu v nezaměstnanosti musíte zažádat na příslušném pracovním úřadě. Detailní informace najdete v zákoně č. 435/2004 Sb.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Podpora v nezaměstnanosti 2014

Podpora v nezaměstnanosti 2014

Ztráta zaměstnání je pro každého člověka nepříjemnou životní situací. Aby se mu alespoň částečně nahradily příjmy ze zaměstnání do doby, než si najde novou práci, má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podmínky pro ni se v posledních letech lehce změnily. Jak tedy vypadá podpora v nezaměstnanosti v …

TZ: O svoji finanční budoucnost se strachuje 70% Čechů

Své finanční budoucnosti se obává 70 % Čechů. Strach mají přitom i ti, jejichž finanční situace by se měla zlepšovat. O něco málo se tenčí peněženky obávají ženy než muži.

Stavební spoření od Lišky

Stavební spoření od Lišky

Jedním z nejznámějších a také nejvyužívanějších spořících produktů v České republice je Stavební spoření od Lišky, které nabízí Českomoravská stavební spořitelna. Jedná se o výhodný způsob, jak během let docílit značných úspor, které pak člověk může využít pro financování nového bydlení.

Tři charakteristické znaky férového poskytovatele nebankovních půjček

Tři charakteristické znaky férového poskytovatele nebankovních půjček

Poskytovatelů nebankovních půjček jsou na českém trhu tisíce. Dříve byl jen zlomek firem, které byly skutečně spolehlivé. Změny přináší novela o spotřebitelském úvěru, jenže jsou to změny pomalé. Jak poznáte, že vám půjčku nabízí férová firma? Naštěstí vám stačí jen internet!Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Erika

pátek, 16. září 2022
02:08

Every weekend i used to pay a visit this website, as i want enjoyment, as this
this site conations really nice funny stuff too.


posted by: Erika [Odpovědět]