verze pro tisk

Osobní bankrot

8. srpen 2012

Od ledna roku 2008 mohou fyzické osoby vyhlásit osobní bankrot. Týká se lidí, kteří se vlivem tíživé finanční situace dostali do prakticky neřešitelných problémů ohledně splácení svých závazků vůči dalším osobám.

Reklama

Za jakých podmínek lze vyhlásit osobní bankrot

Insolvenční zákon přesně vymezuje, kdo může o oddlužení požádat. Dlužník musí naplňovat znaky úpadku. Musí mít tedy více než jednoho věřitele, tedy nejméně dva. Dále pak musí splňovat podmínku, kdy má vůči těmto věřitelům peněžité závazky, s jejichž úhradou je již více než třicet dní v prodlení po splatnosti a zároveň není schopen tyto závazky plnit, ocitá se tudíž v takzvané platební neschopnosti. V případě, že všechny tyto podmínky fyzická osoba splňuje, může podat návrh na oddlužení k insolvenčnímu soudu. V rámci tohoto návrhu předá i seznam svého majetku a dále pak také seznam závazků a listiny, kterými doloží své příjmy za poslední tři roky. Příslušným insolvečním soudem je Krajský soud.

Insolvenční řízení

Už podáním samotného návrhu počíná běžet insolvenční řízení. V případě, že návrh splňuje veškeré náležitosti, rozhodne soud o osobním bankrotu ( úpadku) dlužníka a povolí oddlužení. V rámci svého rozhodnutí pak také stanoví způsob oddlužení. Existují dva základní způsoby oddlužení fyzických osob - zpeněžení majetkové podstaty a splátkový kalendář.

Způsoby splácení

V případě splátkového kalendáře bude dlužník po dobu pěti let každý měsíc splácet svým věřitelům stanovenou částku. V případě zpeněžení majetkové podstaty pak dojde k prodeji dlužníkova majetku, který měl do okamžiku, než soud povolil oddlužení.
Osobní bankrot slouží k tomu, aby se dlužník vyrovnal alespoň do určité míry se svými věřiteli. Ti se v případě oddlužení fyzické osoby musejí smířit s tím, že ze svých peněz dostanou jen určitou část.
Aby se lidé vyhnuli riziku osobního bankrotu, měli by důkladně zvažovat případné půjčky od věřitelů. Čím má člověk více závazků, tím snadněji se může dostat do situace, že některé z nich nebude schopen splácet.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Osobní bankrot

Od ledna roku 2008 mohou fyzické osoby vyhlásit osobní bankrot. Týká se lidí, kteří se vlivem tíživé finanční situace dostali do prakticky neřešitelných problémů ohledně splácení svých závazků vůči dalším osobá

Abivia – recenze a srovnání: Konsolidace půjček bez podvodu

Abivia – recenze a srovnání: Konsolidace půjček bez podvodu

Společnost Abivia s.r.o., která byla založena v roce 2006, se specializuje na finanční poradenství. Jejím hlavním cílem není poskytování půjček, ale pomoc osobám, které se ocitli v bezvýchodné situaci kvůli svým dluhům a hrozí jim exekuce majetku. Abivia tedy neposkytuje klasické půjčky, ale pomáhá …

Podmínky pro získání úvěru jsou dnes jednoduché, pozor na předlužení!

Podmínky pro získání úvěru jsou dnes jednoduché, pozor na předlužení!

V minulosti bylo značně složité získat úvěr. Vyžadovalo to přinést celou řadu potvrzení včetně toho o pravidelném příjmu, minimálně dva doklady totožnosti, většinou i další doklad potvrzující vaše bydliště a totožnost (faktury za telefon, nájem, elektřinu či plyn apod.).

Pojištění proti neschopnosti splácet

Pojištění proti neschopnosti splácet

Banky, které svým klientům poskytují úvěry a půjčky, umožňují nechat se pojistit proti neschopnosti splácet. V případě, že se klient z nějakého důvodu ocitne ve finančních potížích a není schopen dostát svým závazkům, které mu vyplývají ze smlouvy o půjčce, může se díky tomuto druhu pojištění vyhnou…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!