verze pro tisk

Bezpečné používání platebních a kreditních karet: 10 zásad, které ochrání vaše karty a peníze

6. květen 2014

Při používání platební a kreditní karty je na místě opatrnost. Každý z vás by si měl osvojit zásady, jak je správně používat, aby minimalizoval riziko odcizení a finančních ztrát. O používání karet vás má informovat banka ve chvíli, kdy si je zřizujete.

Reklama

Bezpečné používání platebních a kreditních karet: 10 zásad, které ochrání vaše karty a penízeBezpečné používání platebních a kreditních karet: 10 zásad, které ochrání vaše karty a peníze

1. Nikomu nesvěřujte PIN kód

PIN kód je hlavní ochrannou každé platební a kreditní karty. Proto je důležité, aby o něm nevěděl nikdo jiný. V žádném případě si jej tak nezapisujte přímo na kartu ani nikam jinam. Před prvním použitím si jej zapamatujte a pak dokument, v němž je vám poskytnut, okamžitě zlikvidujte.

2. PIN zadávejte co nejopatrněji

Při výběru z bankomatu či platbě na pokladně si při zadávání PIN kódu hlídejte, aby jej nikdo, kdo stojí poblíž, neviděl. Stačí klávesnici zakrýt druhou rukou.

3. Nenechte se rušit při platbě kartou

Při výběru nebo platbě se nikdy nenechte vyrušit, a to ani od zaměstnanců, natož od neznámých lidí, kteří stojí za vámi ve frontě, případně jsou okolo vás.

4. Při ztrátě karty ihned kontaktujte banku

Tato zásada je důležitá pro to, aby banka kartu co nejrychleji deaktivovala a zabránila tak jejímu případnému zneužití.

5. Při blokaci karty nesdělujte PIN

Pokud kartu blokujete z důvodu ztráty či odcizení po telefonu, nikdy nesdělujte svůj PIN kód.

6. Kontrolujte stav bankomatu

Vybíráte-li si peníze z bankomatu, všímejte si, zda na něm není něco podezřelého. Pokud se vám například nezdá nějaké zařízení, které je k němu přidáno, pak raději zkuste jiný bankomat.

7. Kontrolujte výpisy

Při používání platební a kreditní karty může dojít ke špatnému zaúčtování. Jakmile zjistíte nějakou nesrovnalost ve výpisu, kontaktujte váš bankovní ústav.

8. Při platbách si nechte udělat stvrzenku

Pokud budete mít stvrzenku, je snadnější zkontrolovat veškeré transakce a případně zjistit, zda nějaká nebyla provedena bez vašeho vědomí.

9. Kartu si podepište

Jedním z ochranných znaků je také váš podpis na kreditní či platební kartě. Při platebních transakcích je ostatně vyžadováno, aby karta byla podepsána jejím majitelem.

10. Kartu mějte v ochranném pouzdře

Pevný obal zajistí, že nedojde k poškození a znehodnocení platební karty. Její opakovaná výměna by vás mohla stát poplatky.

Bezpečné používání platebních a kreditních karet je v době, kdy jsou velmi rozšířené, velmi důležité. Prostudujte si výše uvedené zásady a řiďte se jimi. Jedině tak se vyhnete zbytečným problémům.

Jaké máte zkušenosti s používáním kreditních a platebních karet. Podělte se o ně s námi v komentáři.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Bezpečné používání platebních a kreditních karet: 10 zásad, které ochrání vaše karty a peníze

Bezpečné používání platebních a kreditních karet: 10 zásad, které ochrání vaše karty a peníze

Při používání platební a kreditní karty je na místě opatrnost. Každý z vás by si měl osvojit zásady, jak je správně používat, aby minimalizoval riziko odcizení a finančních ztrát. O používání karet vás má informovat banka ve chvíli, kdy si je zřizujete.

Rychlá půjčka vám vytrhne trn z paty. Je ale nutné držet se několika zásad

Rychlá půjčka vám vytrhne trn z paty. Je ale nutné držet se několika zásad

Do finančních potíží se může dostat každý z vás. Stane se, že se vám například rozbije pračka. Koupíte novou a najednou zjistíte, že vám chybí peníze do výplaty, která přijde na účet až za několik dní. Co potom? Trn z paty vytrhne některá z půjček. V tomto případě jsou nejvýhodnější rychlé půjčky on…

Nebankovní půjčky, které opravdu půjčí

Nebankovní půjčky, které opravdu půjčí

Na českém internetu se to dnes jen hemží nabídkami nebankovních společností, které lákají na výhodné krátkodobé půjčky online. Jak je to ale s nimi doopravdy, můžete se opravdu spolehnout na to, že vám půjčí, nebo jen zbytečně ztratíte několik minut vyplňováním žádosti a registrací, načež k vám stej…

Nová půjčka www.bankerat.cz: Není to podvod? Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Nová půjčka www.bankerat.cz: Není to podvod? Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Bankerat je nový aukční web, který združuje lidi, co chtějí půjčit a investory, které půjčuji. Sami si tak můžete určit podmínky půjčky, nastavíte si nízké mesíční splátky a vše vyřídíte bez poplatku předem a to z pohodlí domova.Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!